تلفن

نکات کلیدی نگهداری سالمند در منزل

تاریخ : 1399.08.29
نویسنده : Baran

مراقبت از سالمند همیشه درخانواده ها به صورتی بوده که همه را وارد بحث می کند. خیلی از فرزندان هستندکه دوست دارند از پدر یا مادر خود نگهداری کنند ولی به  دلیل مشکلاتی که دارند ترجیح می دهند که از پرستار خوب برا ی نگهداری از والدین خود کمک بگیرند. و در مقابل پدر و مادر های سالمند هم تمایل دارند در منزل خودشان بوده و از آنها پرستاری شود چرا که سالیان سال در آن خانه زندگی کرده اند و به شرایط و فضای جدیدی عادت ندارند، اگر شرایط به صورتی مهیا باشد که نگهداری سالمند در منزلو در خانه خودش اتفاق بیافتد،بسیار از لحاظ روانی به آن ها کمک می شود .

 

نکات نگهداری سالمند

 

پرستارسالمند چه وظایفی دارد ؟

 

در زیر لیستی از وضایفی یک پرستار جهت مراقبت و نگهداری از سالمند را با همدیگر مرور میکنیم :

1 - تمام نیاز سالمندان را از فرزندان یا نزدیکان او جویا شود .

2 - باید سعی کند که در نگهداری از سالمند بسیار صبور باشد وخوش اخلاقی پیشه کند در هر شرایطی، زیرا بعضی از سالمندان ممکن است بد اخلاقی کنند ولی پرستار باید به بهترین شکل از او نگهداری کند .

3 - پرستار باید پر انرژی باشد و ارتباط مثبتی با سالمندان داشته باشد و هر از گاهی با او صحبت کند، به قولی همدمی برای او باشد.

4 - یکی دیگر از وظایف پرستار سالمند، آشپزی و انجام دادن کارهای خانه است.

5 - پرستار باید سرساعت قرص و داروهای خانم یا آقای سالخورده را بدهد و مورد دیگر هم اینکهخودش نظافت داشته و هم به تمیز بودن و حمام رفتن سالمند توجه کند .

6 - یک پرستار خوب بهتر است که یک برنامه ریزی هفتگی داشته باشد و طبق آن برنامه کارکند.

7 - اگر سالمند در شرایط وحالی بود که بتواند با شما همفکری کند حتما از او هم برای برنامه ریزی و اینکه چه کارهایی انجام بدهید مشورت بگیرید، اینگه به نگهداری از سالمند کمک کرده اید چرا که به او حس اعتماد به نفس و مفید بودن را خواهید داد.

 

 

برای مراقبت و نگهداری ازسالمند در خانه چه شرایطی ایجاد شود

 

بستگی به حال سالمند دارد ولی در بعضی از خانه ها برای نگهداری سالمند در خانه از سیستم های واکنش اضطراری استفاده میکنند. گذاشتن یک میز کوچک کنار سالمند برای استفاده همیشگی لیوان آب یا قرص هایش ضروریست، البته بستگی به حال جسمانی خود سالمند داشته و با توجه به حال وی ببینید نیاز به صندلی توالت مخصوص سالمندان یا پوشک بزرگسال را خواهند داشت یا نه .

 

 

نگهداری از سالمندان ناتوان و بیمار های ویژه درخانه

 

اگر از سالمندانی که بایددر خانه مراقبت کنید و وضعیت جسمی و روحی چندان خوبی ندارند، بایدحتما با پزشک وی صحبت کنید وهمه چیز را راجب او بپرسید برای مثال :

1) دلیل بیماری و مدتش ؟

2) به گفتار درمانی یا ورزش درمانی نیاز دارد؟

3) راجب به دارو های بیمار سوال بفرمائید.

 

در مجموع قابل ذکر است که نگهداری از سالمند همانطور که در احادیث و روایات زیادی تحسین شده، پس علاوه بر بحث شغلی و مالیش یک کنش و وظیفه اجتماعی است که بر دوش پرستاران و مددکاران گرامی بوده و مواردی که در بالا ذکر شد تقریبا چک لیستی از وظایف و نحوه نگهداری سالمند در منزل می باشد. امید است که به وضعیت تمامی سالمندان عزیزی که بر گردن همه ما حق ها دارند به خوبی رسیدگی شده و در صحت و سلامت کامل به سر ببرند .

 

فروش پوشک بزرگسال
دسته بندی :  وبلاگ
بالا
باران