تلفن

کودکان اوتیسمی و نحوه مراقبت از آنان

تاریخ : 1399.09.18
نویسنده : Baran

اوتیسم یا در خودمانده به کودکانی اطلاق می شود که دچار اختلالات اجتماعی هستند و به عنوان شاخص ترین نشانه جهت شناسایی کودکان اوتیسمی می توان به عدم توانایی برقراری ارتباط کلامی و غیر کلامی مانند برقرار کردن ارتباط چشمی با دیگران اشاره نمود. کودکان اوتیسمی دارای یک اختلال و ناتوانی در رشد هستند.  بروز علائم در کودکان اوتیسمی پیش از سه سالگی دیده می شود.

 در این مقاله به اختصار شما را با علائم کودکان اوتیسمی آشنا و در خصوص مراقبت از آنان به نکات مهمی اشاره خواهیم کرد.

 

کودکان اوتیسم

 

علائم کودکان اوتیسمی

1 به هنگام نوزادی به اسم خود زمانی که آنان را صدا می زنید واکنش نشان نمی دهند.

2 از زمان نوزادی ارتباط چشمی برقرار نمی کنند.

3 بسیار منظم هستند.

4 با اسباب بای ها هر بار به همان شکل قبل بازی می کنند. ( رفتارهای تکراری دارند. )

5 گاهی به شدت غمگین می شوند و گریه سر می دهند و گاهی به شدت خوشحال هستند.

 

مراقبت از کودکان اوتیسمی

قطعا هیچ پدر و مادری تحمل این موضوع را ندارد که فرزندش معلولیتی آن هم از جنس اوتیسم داشته باشد که هنوز دلایل علمی آن مشخص نیست. اما در این شرایط والدین با حفظ خونسردی می توانند از درمانگر کمک گرفته و شاید روند بیماری را کندتر و یا محیط را برای خود و کودک اوتیسمی شان آرام و دلپذیرتر کنند.

 

آموزش نگهداری از فرزندان اوتیسمی

به عنوان اولین مرحله، در مورد کودکان اوتیسمی و این بیماری بیشتر بیاموزید؛ و جلسات درمانی را دنبال کنید. بدین ترتیب شما در تصمیم گیری برای کودک اوتیسمی تان آگاهانه عمل خواهید کرد.

 دومین مرحله، به این دلیل که انسان ها از نظر شخصیتی متفاوت هستند و هر فرد عادت ها و حساسیت های خود را دارا می باشد؛ سعی کنید در مورد کودک اوتیسمی خود آگاهی کاملی در همه زمینه ها کسب کنید.

سومین مرحله، تلاش کنید این موضوع را که کودکتان اوتیسمی است را بپذیرید. اینگونه حتی می توانید از کنجکاوی هایش لذت ببرید و به او کمک کنید تا اکتشافات جدیدی داشته باشد. این حس پذیرفته شدن بی قید و شرط را کودک اوتیسمی متوجه می شود و این موضوع می تواند برای او کمکی بزرگ محسوب شود. و به آرامش بیشتری دست یابد.

چهارمین مرحله، در جست و جوی نشانه های غیر کلامی در کودک اوتیسمی باشید؛ اینکه به هنگام گرسنگی، خستگی و نیاز داشتن به هر چیزی چه حالتی در صورتش نمایان می شود، بسیار مهم است تا بتوانید نیاز هایش را آنگونه که باید رفع نمایید.

پنجمین مرحله، حتما این جمله که کودکان اوتیسمی از پس کارهای پیچیده بر می آیند، آشنا هستید؟ پس توجه و تمرکز کودک را به فعالیت های کاملا ساختار یافته و پیچیده جلب کنید.

شمین مرحله، همه ی انسان ها به تفریح نیاز دارند؛ پس فقط به این موضوع فکر نکنید که کودک اوتیسمی تان را باید کنترل یا آرام کنید. هم شما به عنوان والدین و هم کودک تان به تفریح نیاز دارید؛ می توانید راه های تفریح کردن را با هم مشخص کنید و به این نکات که کودک اوتیسمی تان نیاز دارد بخندد و اصطلاحاً از لاک خود خارج شود نیاز دارد؛ و اینکه یک قسمت اساسی از یادگیری برای همه کودکان بازی است، به تفریح و بازی کردن شان اهمیت دهید.

همچنین امکان دارد سن از پوشک گرفتن این دسته از کودکان به نسبت سایرین کمی بالاتر باشد و مجبور به استفاده از پوشک بچه با وزن های بالاتر باشید .

به عنوان نکته آخر به یاد داشته باشید، احتمالا در این مسیر، شما به عنوان والدین یک کودک اوتیسمی که شاید شرایط سخت تری نسبت به دیگر والدین دارند، نیاز به یک مشاور برای خودتان خواهید داشت. 

 

فروش پوشک بزرگسال
دسته بندی :  وبلاگ
بالا
باران