تلفن

بیماری MS چیست

تاریخ : 1399.10.10
نویسنده : Baran

بیماری مالتیپل اسکلروزیس که به بیماری ام اس شناخته شده است باعث آسیب به نخاع و عصبهای مغز میشود. این بیماری در افراد جوان 20 ساله هم ظاهر میشود و بیشتر در زنان نسبت به مردان رخ میدهد و تا آخر عمر همراه میباشد، که اگر فردی دچار این بیماری شود و از نوع شدید باشد باعث فلج شدن یا نابینا شدن او نیز میشود. برای پیشگیری بیماری MS همچنان محققان در تلاش اند راهی برای درمان قطعی آن پیدا کنند.

 

بیماری MS

 

نشانه های بیماری ام اس

از نشانه های مشکوک به مبتلا بودنMSمیتوان خستگی، بیحالی مدوام، دوبینی، تار شدن چشمها، بی حس شدن کف دست و پا باید اشاره نمود.

 

جلوگیری از بروز ام اس

از بین بردن هرگونه استرسبرای پیشگیری از بروز بیماری MS بسیار مهم است، باید هر فردی به دور از استرس و اضطراب بیش از حد باشد و حتی کسانی که به دلیل شغل شان استرس بی اندازه ایی دارند ترجیحا برای حفظ سلامتی از آن شغل فاصله بگیرند.

 

میوهای قرمز رنگ و بنفش

حتما در روز از میوهایی که رنگ قرمز و یا نارنجی دارند استفاده کنید مانند تمشک، آلو و شاتوت.شیربرای پیشگیری از ام اس بهتر بسیار مفید بوده و در روز حتما یک لیوان شیر را میل بفرمایید که بسیار خطر مبتلا به مریضی را کاهش میدهد.ماهی و مواد سرشار از فیبر هم نیز مانند موارد بالا از راه های جلوگیری از بیماری ام اس می باشد.مصرف ماهی حداقل 15روز یکبار در ماه به شدت توصیه میشود و یکسری موادی که سرشار از فیبر میباشد هم در جلوگیری از بیماری ام اس موثر است  مانند موز، خربزه، سبزیجات و طالبی. مصرف روغن طبیعی و اصلی هم از موارد مهم بوده که متاسفانه اصلا در بین خانواده های ایرانی رعایت نمی شود. به جای استفاده از روغن های پر ضرر از روغن زیتون، کنجد و آواکادو استفاده باید کرد.

 

ویتامینها

هر فردی باید خود را موظف بداند که در روز بدنش را سیراب از ویتامین کند مخصوصا ویتامینD  که بسیار مهم وضروری است.

 

ترک سیگار و دخانیات

همیشه سیگار و دیگر مواد های مخدر به بدن انسان آسیبهای جدی وارد میکنند، بخصوص برای پیشگیری کردن از بروز ام اس اگر سیگار مصرف میکنید باید سریعا اقدام به ترک کنید، یعنی اگر تمامی موارد گفته شده و نسخه پزشک خود را هم مو به مو رعایت کنید، با مصرف دخانیات همه آن ها را از بین برده اید و بیماری ام اس شما میتواند مهلک تر به شما ضربه بزند. در مقابل اگر دخانیات را ترک کنید شاید بخش مهمی از راه پیشگیری و یا حتی درمان ام اس را هم طی کرده باشید. استعمال دخانیات علاوه برMS باعث بوجود آمدن بیماری های دیگر شده و از این نباید غافل شد.

 

افسردگی و بیماری ام اس

افرادی که در معرض این بیماری قرار میگیرند حق ورود هیچگونه ناامیدی، ناراحتی، استرس وافسردگی را  به بدن ندارند؛ زیرا این موارد دشمن MS میباشد و فرد مبتلا و اطرافیان باید دائما سرشار از امید وانگیزه باشند. یکی از مهمترین مسئالی که بیماران ام اس باید داشته باشند برای بهبود حال خود انرژی مثبت است.

 

گاهی بیماران ام اس ناچار به استفاده از پوشک ویژه بزرگسالان هستند تا بتوانند راحت تر به زندگی خود ادامه دهند .

 

فروش پوشک بزرگسال
دسته بندی :  وبلاگ
بالا
باران