تلفن

فشارخون بالا در سالمندان و دلایل آن

تاریخ : 1399.11.14
نویسنده : Baran

با افزایش سن، بیماری هایی چون دیابت، چربی خون، فشار خون و مواردی از این قبیل برای افراد مسن پیش خواهد آمد؛ که ما در اینجا به فشار خون بالا و علل به وجود آمدن آن در افراد مسن خواهیم پرداخت.فشار خون بالا دارای عوارضی می باشد که مهم ترینآنسکته قلبی خواهد بود. در تعریف فشار خون باید گفت، فشار خون نیرویی است که خون به دیواره های عروق وارد می سازد؛با افزایش این فشار، فعالیت قلب بسیار بالا می رود و آسیب های جدی به رگ ها وارد می کند.

 

دلایل فشارخون

 

دلایل بالا رفتن فشارخون

 

1 - سن بالا

2 - عوامل ژنتیکی

3 - سابقه خانوادگی فشار خون بالا

4 - بیماری کلیوی مزمن

5 - مصرف مشروبات الکلی

6 - استرس و اضطراب

7 - مصرف بیش از اندازه  نمک

8 - اختلالات تیروئیدی

9 - نداشتن فعالیت بدنی

10 - مصرف بیش از حد قهوه

11 - بی نظمی در خواب یا خواب ناکافی

12 - چاقی

13 - مصرف بیش از اندازه کافئین

 

و البته اگر علائم زیر را در خود سراغ دارید ؛ آن ها را به عنوان یک زنگ خطر در نظر بگیرید چون احتمالا باعث افزایش فشار ناگهانی خواهند شد.

1 - تنفس سخت

2 - وجود خون در ادرار

3 - سر گیجه

4 - مشکلات بینایی

5 - ضربان قلب نامنظم

6 - سردرد

 

چگونه می توان فشار خون بالا را در سالمندان کاهش داد

 

با خواب منظم حداقل 6 ساعت در طول شبانه روز، کاهش مصرف نمک و کافئین و در واقع داشتن یک رژیم غذایی سالم که میوه و سبزیجات، ماهی و لبنیات کم چرب در آن گنجانده شده باشد و در آن خبری از فرآورده های گوشتی، غذاهای کنسرو شده و تنقلات نباشد، ورزش به صورت مرتب، کاهش وزن ( در صورت داشتن اضافه وزن )، ترک سیگار و مشروبات الکلی، کنترل استرس ( یکی از عواملی که تاثیر مستقیمی بر افزایش فشار خون دارد و به سرعت تاثیر گذار خواهد بود استرس می باشد. )، می توان به کاهش فشار خون در سالمندان کمک کرد.

 

لازم است بدانیم، پزشکان هنوز هم دلیل اصلی بالا رفتن فشار خون با افزایش سن را در نیافته اند؛ اما آنچه بدیهی است با افزایش سن، شریان های خونی ممکن است تنگ و یا سفت شوند؛ که منجر به افزایش فشار خون در فرد می شوند؛ و عوارضی چون سکته قلبی، پارگی رگ های مغز و خونریزی مغزی، نارسایی کلیه ها، تاری دید و حتی کوری نیز شود .

از این رو سالمندان نیاز به مراقبت های بیشتری دارند و در صورت آسیب دیدن کلیه شاید بهتر باشد از پوشک بزرگسال برای آنها استفاده شود .

 

فروش پوشک بزرگسال
دسته بندی :  وبلاگ
بالا
باران